středa 17. června 2020

Recenze: Příbytky hudby

Orig. název: Komponistenhäuser: Wohn- und Arbeitsräume berühmter Musiker aus fünf Jahrhunderten
Autor: Bodo Plachta
Ilustrace: Achim Bednorz
Překlad: Magdalena Havlová
Vydáno: Kazda, 2019
Počet stran: 192

Více než dva roky byli Bodo Plachta a Achim Bednorz na cestách za působišti slavných skladatelů po celé Evropě. Výsledek této spolupráce, výpravná publikace s texty a fotografiemi, nám představuje více než třicet umělců v jejich nanejvýš individuálním pracovním a každodenním prostředí – od Haydna a Mozarta přes Bacha a Wagnera až po Chopina, Verdiho, Orffa, Sibelia a Schönberga.
Achim Bednorz nám předvádí místnosti, kde vládla hudba, i soukromé prostory obrazovou řečí, jež je pro něj typická, s maximálním přiblížením a bez jakýchkoli zkreslujících efektů. Bodo Plachta nás svými texty seznamuje se skladateli a hudebníky tak důvěrně, jako bychom je osobně navštívili. Všechna uvedená sídla jsou veřejně přístupná a lze si je prohlédnout.


Občas do své čtecí rutiny zapojím i trochu jiný žánr knih, abych stále nečetla jen klasickou beletrii. Tentokrát jsem si jako takovou knihu vybrala Příbytky hudby, díky nakladatelství Kazda. Hned jak jsem jí viděla, věděla jsem, že to bude něco pro mě. Když mi kniha dorazila a já ji zběžně prolistovala, byla jsem nadšená!

Příbytky hudby nepatří mezi klasické knihy, které normálně čtu. Tím myslím jak obsah, tak i podobu. Rozměrem tato kniha připomíná encyklopedii, takže na cesty si ji sebou opravdu nevezmete. Líbí se mi ale, že na rozdíl od klasických encyklopedií má přebal, se kterým samozřejmě souvisí pevná vazba. 
/
Není to kniha, alespoň pro mě, ke které bych si sedla a četla ji jako klasický román. K jejímu čtení jsem se dostávala postupně, a proto mi taky její přečtení zabralo delší dobu. Vždy jsem si přečetla kousek, a další si nechala na příště. Myslím si, že kdybych ji četla jako normálně, neměla bych z ní takový zážitek.

Příbytky hudby začínají úvodem, a volně pokračují dalšími sedmi částmi, ve kterých můžete narazit na významné skladatele, jako například byl Richard Strauss, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Gustav Mahler, Richard Wagner, Johann Sebastian Bach, Franz Schubert, Ludwig van Beethoven a další... Každému skladateli je věnována alespoň jedna kapitola, ve které je popsáno prostředí ve kterém žil a samozřejmě nechybí ani nějaká ta zajímavost.

Dalším důvodem, proč jsem se do knihy chtěla pustit, byly fotografie, na které jsem narazila v náhledu knihy na stránkách nakladatelství Kazda. Mám strašně ráda knihy doplněné fotografiemi, a tyhle jsou opravdu nádherné. Jejich prohlížení mi možná zabralo možná déle času než samotné čtení!

Hudba má v mém srdci zvláštní místo. Obklopuji se jí už vlastně od mala - chodila jsem sedm let na kytaru, teď si oprašuji akordy na ukulele, které jsem za rok stihla úspěšně zapomenout... Ale není dne, kdy bych si nepustila písničky k práci. Jednou to je rock, pop, jindy zase soundtracky k filmům, různé akustické verze... Myslím si, že k vážné hudbě se musím teprve dopracovat.

Knihu Příbytky hudby bych doporučila každému, kdo se zajímá o hudbu. Obsah knihy je zajímavý a poučný, ale hlavně - srozumitelný. Kniha by mohla posloužit jako sbírka nápadů na cestování, pokud by se čtenář rozhodl vydat se po stopách svých oblíbených skladatelů.

9/10
2 komentáře:

  1. Moc pěkná recenze, ale tato kniha by pro mne nebyla. :) Jinak často svou čtecí rutinu snažím pozměnit, aby mě pak některý žánr neomrzel. :)

    OdpovědětVymazat
  2. První moje myšlenka byla, jak moc krásné je obálka. :) Evidentně i obsah stojí za to a pro milovníky hudby je kniha jistě tím pravým. :)

    OdpovědětVymazat