neděle 21. června 2020

Recenze: Běhá zvíře po papíře
Autor: Daniel Biderman
Vydáno: 2020
Počet stran: 111
Tučňák dodělává učňák, opice sní o pizze, štice narostla kštice a spousta dalších zvířecích vylomenin v básničkách pro děti ve věku 6-10 let.
Varování: Verše z knížky mohou vyvolat chronickou psinu!


V půlce června jsem dostala možnost zrecenzovat novinku plnou básniček pro děti. Hrozně se mi líbil celý nápad, a na spolupráci jsem proto přistoupila. Kniha mi přišla před dvěma dny a já okamžitě využila možnost a volný čas se do ní pustit. Měla jsem po delší době volnou neděli, rozhodla jsem se odpočívat a udělat něco i v jiném směru, než jenom školním. A taky jsem na knihu byla pořádně zvědavá, žádnou podobnou v knihovně nemám.

Už jen obálka se mi zalíbila. Je krásně barevná a jistě dětského čtenáře upoutá. Mně svojí pestrostí sedla na první pohled. Pro děti je skvělý i prvek zaoblených rohů,  díky nimž nemají šanci se nějak škrábnout. Novinka Běhá zvíře po papíře má pevné desky, které jsem ocenila, dodávají knize udržitelný stav a nemusíte se bát ohnutí nebo poškození.

Hned po jednoslovném věnování začínají básničky. Některé jsou delší, jiné kratší, ale všechny jsou úderné, pěkné rýmovačky. Sama tvrdím, že čeština je nádherný jazyk, který je neskutečně pestrý a dají se s jím vytvořit zajímavé útvary. Tahle kniha je toho jedině důkazem. Autor slovíčkaří a hraje si s češtinou v každé básničce.

Když knihu otevřete, první co Vás stoprocentně upoutá, jsou překrásné barevné ilustrace zvířat, o kterých jsou básničky napsány. Nejednou jsem se nad ilustracemi Martina Hanschilda musela zastavit a chvíli je obdivovat. Zvířata jsou doplněna různými detaily, aby doplňovala i ty nejmenší detaily, jako například mravenečníkův jazyk zamotaný na mašli. 

Jak je již zmíněno v anotaci, kniha je doporučena dětským čtenářům, ve věkovém rozmezí šest až deset let. S tímto věkovým určením souhlasím, ale rozhodně se nevylučuje i pobavení starších čtenářů. Některé básničky místy dle mého obsahují slova, která možná děti mezi šestým až desátým rokem neznají, ale vysvětlení je samozřejmě na dospělácích.

Běhá zvíře po papíře je originální básnickou sbírkou, u které jsem strašně ráda, že se mi dostala do ruky a tak brzy k přečtení. Několikrát jsem se zasmála, a když ne, tak jsem se alespoň pousmála. Moc se mi líbilo, jak si autor vyhrál s češtinou. O kouzelných ilustracích se zmiňovat ani nemusím, ty dodaly celé knize pomyslnou třešničku na dortu!

10/10

3 komentáře:

  1. Tak to vypadá naprosto kouzelně. Už z kouzelných veršů anotace je vidět, že je kniha skvěle napsaná a malého čtenáře (nejenom) bude bavit. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Moc děkuji za krásný tip na básničky o zvířátkách pro děti. Určitě se po tomto kousku podívám a ráda si ho přečtu, protože dětské knížky jsou zase moje srdcovka.:-) Budu se těšit na další recenzi. Zdraví Ivet (https://knizkyzpaloucku.blogspot.com/)

    OdpovědětVymazat
  3. Teda, tak to vypadá na opravdu skvělou knihu. Už jen ta obálka je naprosto úžasná ♥

    OdpovědětVymazat