neděle 26. dubna 2020

Rozhovor: Milan Peterka


Krásný den!

Dnešní článek bude trochu jiný než ostatní. Je to pro mě nová zkušenost a jsem ráda, že jsem se k této "premiéře" dostala. Dlouho jsem dumala nad tím, jak blog oživit a zároveň zkusit něco nového. Proto jsem si pro Vás společně s Milanem Peterkou, autorem knihy Do světa bez cestovky, připravila rozhovor. Takže pokud se chcete dozvědět něco o tom jak se kniha píše, co vedlo k jejímu napsání a jaké má autor další plány do budoucna, čtěte dál :-)


1. Kdy přišel ten moment, kdy jste si řekl: „Mohl bych napsat knížku?“ 

Vzpomínám si na to zcela přesně. V roce 2019 jsem připravoval plán mé další cesty, která byla tentokrát do Íránu. Přistihl jsem se, že celý proces plánování mám již automatizovaný a přesně vím, co a v jakém pořadí mám udělat. Např. kde a jak koupit levné letenky, jak si zarezervovat ubytování, které bude splňovat mé požadavky, dále jak naplánovat cestovní itinerář a další a další věci, které jsou s takovouto cestou spojené. Zároveň se mě na tyto body často ptají kamarádi, kteří se chystají do světa bez cestovky. V tento moment jsem si řekl, že je čas napsat knížku, kterou bych doplnil tipy, triky a vychytávkami, které ulehčí cestovatelům jejich cesty.


2. Jaký je Váš vztah ke knihám? Jste knihomol, nebo příležitostný čtenář? 

Knihy mám rád, ale bohužel vzhledem k časové vytíženosti si musím knihy ke čtení hodně vybírat. Nejčastěji čtu cestovatelské knížky a odborné knihy, které jsou zaměřeny zejména na historii 20. století.


3. Co Vám bylo největší inspirací při napsání knížky? 

Cestování, cestování a opět cestování. Za posledních sedm let jsem s krosnou na zádech procestoval dvacet jedna zemí. Cestování se tak stalo na jedné straně mým koníčkem a na druhé vypěstovanou závislostí, která mě bude provázet celým životem. S cestováním se taktéž pojí má nejdůležitější životní rozhodnutí – zasnoubil jsem se v Kambodži a oženil na Kubě. Kniha se tak psala téměř sama.


4. Předprodej byl velmi úspěšný, za tři dny se vybrala požadovaná částka. Napadlo Vás napsat další knihu? 

Přemýšlím o knížce věnované tématu cestování v Íránu. Myslím si, že si tato země zasluhuje více cestovatelské pozornosti, kterou bych rád podpořil budoucí knihou. Írán je skutečně nádherná země plná úžasných památek a přátelských lidí. Pokud si zakoupíte mou knihu Do světa bez cestovky, tak se o Íránu dozvíte mnoho zajímavých věcí. Kniha zároveň obsahuje i můj íránský cestovní itinerář.


5. Jak byste popsal svoji zkušenost s Pointa.cz?  

Má zkušenost s Pointou je jedním slovem „úžasná“. Byl jsem velmi mile překvapený úrovní a kvalitou poskytovaných služeb. Určitě doporučuji spolupráci s Pointou všem, kteří mají zájem o vydání knihy.

Na Pointu jsem narazil zcela náhodou, když jsem hledal informace o možnostech a způsobech vydání knihy. Jakmile jsem si přečetl koncept Pointy, tak jsem měl jasno. S vydáním knihy jsem zatím na počátku, stále běží kampaň, ještě je před námi dlouhá cesta. 

6. Stalo se Vám při psaní, že jste ztratil nit a nevěděl, jak pokračovat?

Má odpověď bude výjimečně krátká. Neztratil jsem se ani jednou. Jako první jsem si vypracoval koncept. Následovaly názvy kapitol a heslovitý obsah dílčích celků. Pak šlo vše samo.

7. Která část knihy pro Vás byla nejsnazší, a naopak nejtěžší na napsání, a proč?

Odpověď na tuto otázku souvisí s předchozí odpovědí. Nedá se říci, že bych měl nějakou oblast knihy, která by se mi psala hůře. Tím, že jsem přesně věděl, o čem chci psát, tak to šlo celé samo.


8. Co Vás přivedlo k cestování bez cestovky?

Proč mám rád právě cestování bez cestovky? Je to jednoduché. Každá cesta je pro mě novým dobrodružstvím, o kterém nevím, jak přesně dopadne. Tento druh cestování s sebou také přináší svobodu rozhodování. Záleží jen na vás, kam pojedete, čím pojedete a co navštívíte. Zároveň jste páni svého času, čímž máte daleko větší možnost poznat zemi, ve které se právě nacházíte. Další nespornou výhodou je úspora nákladů. Za mnohem méně peněz zažijete mnohem více zážitků.


9. Máte nějaký cestovatelský sen?

Mám. Ještě jsem nikdy nebyl v Jižní Americe. Pevně věřím, že příští nebo přespříští rok to vyjde. A kam? Podívejte se do mé knížky do kapitoly Návod na zakoupení levných letenek.

10. Překazila Vám současná situace cestovatelské plány? 

Bohužel ano. V den, kdy jsme měli s manželkou odlétat z Vídně do Mexika, tak Česko zavřelo hranice. Nemohli jsme tak s manželkou vycestovat. Poprvé v životě mi uletělo letadlo. Byl to zvláštní pocit, když vzlétalo letadlo a my seděli doma.


11. Je něco, co byste vzkázal člověku, který chce napsat knížku, ale neví si rady?


Mě pomohly dvě věci, které mohou být užitečné i dalším autorům. V první řadě piště o tématu, které vám je blízké. Máte-li rádi historii, zkuste historický román. Druhá ráda souvisí s přípravou konceptu a rozmyšlení si celé struktury. Před samotným psaním jsem měl hotovou kostru knihy a rozepsané základní myšlenky. Psaní pak bylo mnohem snazší.


Jsem neskutečně ráda, že jsem se konečně rozhoupala k tomuto typu článků. Zpracování tohoto rozhovoru a výborná spolupráce s autorem mě vede k tomu, že bych moc ráda nějaký rozhovor v budoucnu ještě udělala. 

Moc děkuji Milanu Peterkovi za odpovědi na mé otázky! :-)

Pokud Vás kniha zaujala, stále můžete na její vznik přispět na tomto odkazu: http://bit.ly/KupBezCestovky

4 komentáře:

 1. Tento typ článků mám moc ráda, dobrý rozhovor si přečtu s potěšením a tenhle byl skvělý. :) Svými otázkami jsi vystihla podstatu věci a pan autor na vše bravurně a s velkou dávkou sympatie odpovídal. :)
  Pokud v budoucnu plánuješ nějaké další rozhovory, moc ráda si je přečtu. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :-) Měla jsem to v plánu už fakt dlouho, ale dokopat se je problém :-D Jsem moc ráda, že se rozhovor líbí! :-)

   Vymazat
 2. Super rozhovor, hoci som knihu nečítala vôbec to nevadilo a to je veľká výhoda :-) A plne súhlasím s autorovou poznámkou, aby ľudia písali o tom, o čom vedia najviac :-) Z viacerých kníh je cítiť či sa autor vyzná alebo iba "pozliepa" nejaké informácie, ktoré si niekde vygoogli.

  OdpovědětVymazat
 3. Příjemně udělaný rozhovor a smysluplné odpovědi, ze kterých si případný čtenář může i něco odnést. Super nápad.

  OdpovědětVymazat