středa 22. dubna 2020

Recenze: Stranger Things - Temnota na okraji města

Orig. název: Darkness on the Edge of Town
Autor: Adam Christopher
Překlad: Darek Šmíd
Vydáno: Fobos, 2020
Počet stran: 390

Vánoce, Hawkins, 1984. Policejní náčelník Jim Hopper touží po jediném – chce strávit klidné první Vánoce s Eleven, ale jeho adoptivní dcera má jiné plány. Navzdory Hopperovým protestům ze sklepa vytáhne krabici s nápisem „New York“ a vzápětí přijdou těžké otázky. Proč Hopper před všemi těmi lety odjel z Hawkinsu? Co to znamená „Vietnam“? A proč nikdy nezmínil New York?
Přestože by raději čelil hromadě nepřátel z jiného světa, než aby mluvil o své minulosti, Hopper ví, že pravdu už nelze dál popírat. A tak začíná příběh o jisté události v New Yorku – posledním velkém případu před tím, než se všechno změnilo…
Léto, New York City, 1977. Hopper se vrací z Vietnamu a začíná znovu. Malá dcerka, pečující manželka a zbrusu nová práce detektiva NYPD mu návrat do civilního života značně usnadňují. Když se však znenadání objeví záhadní federální agenti a zmocní se složek o brutálních, nevyřešených vraždách, Hopper vezme věci do vlastních rukou, přičemž riskuje všechno, aby odhalil pravdu.


V rámci karantény se snažím různě zabavit a samozřejmě přišel na řadu i Netflix. Nikdy bych si nepřipustila, že bych mohla být na něčem tak závislá a při psaní seminárek/vypracovávání otázek/makání na blogu a instagramu mi Netflix jede defacto nonstop. Dokoukala jsem pár seriálů, zkoukla pár filmů a mám rozkoukanou další hromadu pořadů. Mezi nimi je i právě Stranger Things, který mi strašně lidí doporučovalo.

Byla jsem neskutečně překvapená, když na mě zvonila ráno pošta s balíčkem. Nic jsem nečekala a email jsem si výjimečně nečetla. Byla jsem teda překvapená, když jsem balíček otevřela a tam recenzní výtisk Stranger Things - Temnota na okraji města. První díl jsem nečetla, protože v době kdy vyšel, mi byl seriál cizí, nevěděla jsem o co jde a měla jsem x jiných knížek, které mě zajímaly. Teď jsem ale zajásala, moje nová závislost se podpořila!

Recenzní výtisk má stejný obal jako výsledná verze, jen s rozdílem, že je na něm upozornění, že se jedná o recenzní výtisk, text neprošel korekturou a kniha má měkkou vazbu. Ale předpokládám, že výsledná kniha, na kterou se můžete těšit už 27.4.2020, bude mít pevnou vazbu s přebalem, stejně jako první díl.

Musím říci, že mi těch čtyři sta stran uteklo jako nic. Adam Christopher píše neskutečně čtivě. Začetla jsem se během několika málo stran a skončila jsem až na konci. Absolutně nechápu, najednou jsem měla přečteno, bylo to jako teleport. Dost tomu napomáhaly krátké kapitoly, kterých je v knize více než čtyřicet. Příběh je vyprávět ve dvou časových rovinách, v rocích 1984 a 1977, takže je dobré sledovat data u označení kapitol.

Hlavní postavou knihy je Jim Hopper, kterého všichni fanoušci seriálu mohou znát jako náčelníka ze Stranger Things. Je to neskutečně sympatická postava, kterou si prostě zamilujete. Vím, že já sama jsem při sledování měla pár oblíbenců, ale Jim Hopper k nim stoprocentně patřil od prvního dílu.


Celá kniha je vlastně vyprávění o vyprávění. Jim Hopper své adoptivní dceři Eleven vypráví o svém životě v New Yorku. Většina příběhu je z jeho minulosti, ale sem tam se vrátí do přítomnosti a popisuje, jak El na jeho vzpomínky reaguje, na co se ptá, co jí zajímá... Je to celé neskutečně živé, neměla jsem problém si děj představit.

Jsem nadšená! Nedokázala jsem si představit, že by něco mohla trumfnout seriál, a jsem ráda, že jsem se mýlila. V budoucnu mám rozhodně v plánu se pustit i do první knihy, která mě minula. Ze světa Stranger Things zatím nemizím, stále mi do dokoukání série zbývá jedna řada, u které vím, že až jí rozkoukám, budu ji muset dát vcelku.

10/10


Kniha vychází 27.4.2020, je možné si ji předobjednat! 

4 komentáře:

 1. Já patřím mezi tu hrstku lidí, kteří Stranger things ještě neviděli.. a taky mi je ze všech stran doporučováno, jak je seriál skvělý. :) Zatím jsem odolávala, ale uvidíme. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě taky... Pak jsem za den zkoukla jednu sérii a nová závislost byla na světě :-) Neodolávej, je to boží! :-)

   Vymazat
 2. Je vidět, že co člověk to jiný názor. Většině se totiž líbí seriál a kniha vůbec. Já tedy seriál ještě neviděla, i když ho na Netflixu mám a knihu si myslím, nepřečtu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každý to má jinak :-) Já ke knize přistupovala pouze tak, že je zasazená do toho světa ale jinak jsem spojitosti nehledala :-) Je to jen doplněk pro fanoušky :-)

   Vymazat