neděle 8. března 2020

Recenze: Řeky Londýna (Řeky Londýna #1)

Orig. název: Rivers of London
Autor: Ben Aaaronovitch
Překlad: Milan Žáček
Vydáno: Argo, 2015
Počet stran: 276

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.
Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.


Můj seznam knih, které si chci přečíst je stále delší a delší. Tentokrát jsem se ale zařekla, že na něj přidám knihy opravdu jen výjimečně, a pokusím se ho spíš zkrátit. S tímhle rozhodnutím jsem se řídila i ve druhé polovině loňského roku, ale vycházet mi to začalo až teď. Jednou z knih, a vlastně sérií, byla i Řeky Londýna. Díky spolupráci s Megaknihami se mi do ruky dostal první díl, k jehož čtení jsem se bohužel dostala až teď.

Kdo sem tam čtete mé recenze, víte, že mám ráda Anglii. Už jenom z tohoto důvodu Vám může být jasné, proč jsem měla na knihu Řeky Londýna spadeno. Nejenom název a děj, ale hlavně obálka. Celá série má podle mě jedny z nejhezčích obálek. A jsou rozhodně povedenější než originál, ten je střízlivý, ale česká podoba je krásně barevná a zároveň není přeplácaná. Jediné, co mě malinko mrzí a zaráží, je měkká vazba.

První díl Řeky Londýna je rozdělen na čtrnáct kapitol. To je pro mě na 276 stran docela málo. Navíc je celá kniha spíše seznamovací s magickým Londýnem, a když už se objeví nějaká akce, je to na chvilku. Abych byla upřímná, začetla jsem se až po několika kapitolách, ale i tak jsem našla nějaká hluchá místa, která mě nebavila.

Hlavní postavou je Peter Grant. Nejdříve se zdá, že je to obyčejný mladík, který začíná svou kariéru u policie. Ale postupně zjišťujeme, a on taky, že na něm není nic obyčejného. Utvrdí ho v tom starší kolega Nightingale, který si ho vezme pod svá křídla. Grant se tak seznamuje s čarodějem a sám se stává jeho učněm. Učí se kouzlit, a díky tomu nastává spousta zábavných momentů.

Měla jsem obrovská očekávání, po všech doporučeních... Trochu jsem počítala s drobným zklamáním. Ale věřím tomu, že se jedná o první díl, a v dalších se dobrodružství Petera Granta rozjede. Věřím tomu tak moc, že jsem už teď mám kompletní sérii, která čeká na přečtení. Vidím to tak, že si ji nechám jako prázdninové čtení.

Řeky Londýna jsou rozhodně originální. Trochu jsem se obávala srovnání s Harrym Potterem, ale naštěstí bezdůvodně. První díl celé série byl malinko pomalejší, některé pasáže mě nudily, ale to se dalo očekávat. Rozhodně nad sérií nelámu hůl, jsem zvědavá, jak bude všechno pokračovat, a až bude více času, do série se pustím.

7/10

Za knihu Řeky Londýna moc děkuji Megaknihám2 komentáře:

  1. Tanhle série je na mém seznamu už také nějaký ten pátek. :) Zatím jsem se k ní ale nedostala.
    Držím palce, ať se ti podaří seznam zkrátit a ubrat na novinkách...já se snažila mnohokrát, ale nakonec jsem vždy skončila s neuspěchem. :))

    OdpovědětVymazat
  2. O tomhle poslouchám už fakt dlouho, pořád mi ty knihy někdo chválí a mě to pořád míjí. Přitom jsou na vině asi hlavně ty infantilní obálky, evokují ve mě dívčí románky. Ale říkám si, že když knihy najdu někde v antíku, kousnu se a koupím si je, i když vypadají hnusně :D

    OdpovědětVymazat