pondělí 10. února 2020

Recenze: Ochránce

Orig. název: The Protector
Autor: Jodi Ellen Malpas
Překlad: Kristýna Vyhlídková
Vydáno: Cosmopolis, 2019
Počet stran: 448

Lidé si myslí, že mají Camille Loganovou přečtenou: tatínkova holčička; krásná, rozmazlená mladá žena, které tatínek financuje její životní styl. Ale Camille je zvyklá mít život ve vlastních rukou. Jednou udělala chybu, která se jí krutě vymstila. Nyní se snaží být nezávislá, ovšem kvůli obchodním aktivitám svého otce je v ohrožení.

Jake Sharp také v minulosti udělal chybu a následky byly zničující – a to jak osobně, tak profesionálně. Přísahal, že už nikdy nedopustí, aby se to opakovalo. Proto přijme práci bodyguarda Camille Loganové. S její pověstí v tom nevidí žádný problém.

Ona je ale ve skutečnosti jiná. Je soucitná, vřelá a zábavná, a povinnost ji chránit se brzy začne prolínat s potěšením. Ale Jake ví, že ji nemůže mít…

Ochránce se ke mně dostal minulý rok, ale já se k němu propracovala až teď. Dlouho mi ležel na poličce, a já čekala na správný moment, kdy se do něj pustit. Ten nastal teď po zkouškovém, kdy jsem si mohla zalézt v klidu do kouta a jenom číst. Strašně jsem se na tenhle čas těšila! Nemusím se nikam honit, můžu dohnat resty z minulého roku, třeba knihy, jako je Ochránce.

Obálka je malinko nevýrazná, ale odráží téma celé knihy. Když si přečtete anotaci a pozorně si prohlédnete obálku zjistíte, že vás nečeká žádné překvapení. Ke knize jsem tak i přistupovala. Doufala jsem, že si odpočinu od všech těch stresů, a taky se mi to tak povedlo. Občas byl děj malinko předvídatelný, ale to u knih tohoto stylu je jasné.

Ochránce je rozdělen na třicet šest kapitol. Ve vyprávění se pravidelně střídají dvě hlavní postavy, Camille a Jake. Těžko říci, čí části se mi četly lépe. Caminy části jsou spisovnější, moc se v nich neděje, ale zase neřeší tolik citové projevy jako Jake. Kapitoly Jakea jsou vulgárnější, akčnější, ale často zabíhá do popisů Caminy dokonalosti, tak moc, až to chvílemi bylo na škodu.

Celý příběh je odrazem dvou postav, Camille a Jakea. Camille pochází z bohaté rodiny, má všechno na co si zamane. Ale její rodina má temné stránky. Camille je vyhrožováno, a tak na scénu přichází Jake. Na první pohled působí jako drsňák, ale během knihy se dozvídáme, že zas tak jednoduchý život nemá. Je citlivý a občas mě svojí citovostí štval.

Nevím, jestli to, že se mi kniha nezdála, měla za důsledek čtecí krize, ale chvílemi jsem při čtení fakt trpěla. Ze začátku skvělé postavy se mi najednou zdály naivní, některé věci probíhaly až přehnaně rychle. Asi nejsem typ na tyhle knihy.

Ke knize Ochránce jsem přistupovala jako k odpočinkové četbě, a taky svůj účel splnila. Autorka píše čtivě, ale ten děj... Některá místa mi přišla předvídatelná, trošku přehnaná. Ze začátku jsem měla postavy ráda, Jakeův drsný přístup, ale jak postupně vyměkl, přestal mi být sympatický. Nebylo to špatné čtení, ale nijak mě nenadchlo.

6/10

Za knihu Ochránce moc děkuji nakladatelství Cosmopolis
1 komentář:

  1. Naprosto souhlasím. Já měla po přečtení podobné pocity. Ani na odpočinkouvou knihu to není moc. :(

    OdpovědětVymazat