středa 1. ledna 2020

Recenze: Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee

Orig. název: Amazing Fantastic Incredible: A Marvelous Memoir, 2015
Autor: Peter David
Ilustrace: Colleen Doran
Překlad: Jiří Pavlovský
Vydáno: Crew, 2019
Počet stran: 196

Stan Lee je tím nejslavnějším jménem v historii komiksu. Je vedoucí tvůrčí silou stojící za vzestupem Marvelu, stvořil ty nejproslulejší hrdiny a nejnechvalněji proslulé padouchy. Jeho příběhy, ve kterých se superhrdinové potýkají s osobními problémy a jejich protivníci mají do té doby neviděné psychologické motivace, přidalo do žánru, který byl do té doby zasvěcený jen plochým soubojům dobra a zla větší hloubku a vtip. Stan Lee vložil do superčlověka člověka. A při tom stvořil novou mytologii dvacátého století.
V této unikátní komiksové knize Lee vzpomíná na svůj neobyčejný život, s tou samou nezaměnitelnou energií a nezlomným duchem, a jakými se pouštěl do psaní komiksů. Parádně kreslený grafický memoár zachycuje ty nejzásadnější části Leeho života. Od chudých počátků, až po jeho vzestup na pozici čelního marvelovského tvůrce a redaktora… i jeho nejplodnější období v šedesátých a sedmdesátých letech. Od spolupráce se skvělými tvůrci jako byl Joe Simon a Jack Kirby, přes stvoření Spider-Mana se Stevem Ditkem, až po jeho oblíbená camea v marvelovských filmech. Kniha Úžasný, fantastický, neuvěřitelný barvitě popisuje každou část Leeho ohromujícího života.


 V letošním roce jsem se těšila na několik knížek. Když pak konečně vyšly, měla jsem je přečtené během chvilky. A je jedno jestli šlo o Kanibala z Nine Elms, Nyxia a nebo Kirké. Když jsem poprvé viděla knihu o Stanu Leem, o které bude dnešní recenze, věděla jsem, že ji musím mít. Než mi přišla, několikrát jsem se na ní byla podívat v knihkupectví a o to víc se těšila na čtení.

Za co jsem neskutečně vděčná, je pevná vazba. U komiksů to opravdu oceňuji. Vypadá to lépe, a samozřejmě, i z praktického hlediska - nezničí se. A obálka? Povedená, každý Marvelovský fanoušek ji musí ocenit. V popředí Stan Lee, a za ním poletují obrázky superhrdinů, které stvořil. Snadné, ale víc nepotřebuje.


Co se vnitřku týká, je také velmi vydařený. Nádherné kresby, zachycující život Stana Leeho. Ten čtenáře doprovází svým životem, od dětství, přes nástup do armády, začátky kariéry, až k momentu, kdy začali vznikat superhrdinové, které známe dnes. Bylo to neskutečně zajímavé čtení. Nechybí vtipné momenty, hlášky a superhrdinové.

Stan Lee se stal životním vzorem mnoha lidí. Jeho život byl napěchovaný událostmi, a on i přes to dokázal to, co dokázal. Nebál se jít za svým snem, a i přes překážky ho dokázal získat. V knize je spousta věcí, co jsem již znala, ale převážely ty, o kterých jsem neměla nejmenší tušení. Rozhodně mám v plánu si ji v budoucnu přečíst ještě jednou.

Neskutečně jsem se na knihu těšila. Očekávala jsem cokoliv, ale takhle nadupanou a krásně propracovanou knihu jsem nečekala. Moje výsledné dojmy jsou jen jedno obrovské nadšení. Marvel mám neskutečně ráda, a proto mi Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee nemohl chybět v knihovně. Pro mě je to jedna z nejlepších knih letošního roku.

Tahle kniha je úžasná. Byly momenty, kdy jsem se smála, zírala údivem, a ke konci dokonce brečela. Neskutečně mi kniha sedla, a její čtení byla radost. Pokud máte rádi Marvel, nebo máte ve svém okolí nějakého fanouška, tahle kniha je nezbytností. Jsem moc ráda, že ji mám doma, a je mi jasné, že se k ní ještě nejednou vrátím.

10/10
Žádné komentáře:

Okomentovat