sobota 11. ledna 2020

Recenze: Komisař (Prokurátor #2)

Orig. název: Komisarz
Autor: Paulina Świst
Překlad: Martin Veselka
Vydáno: Kontrast, 2019
Počet stran: 293

Zuzanna Kadziewiczová žije jako ve slonovinové věži. Milující otec – byznysmen – svou jedinou dcerušku finančně zajistil. Zuzanna sice pracuje jako pedagožka, ale nedělá to kvůli penězům. Prostě jen velmi ráda pomáhá dětem. V jejím světě odtrženém od skutečnosti se jednoho dne objevuje muž.
Radosław je vzdělaný, mužný, atraktivní, dobře vychovaný a bohatý. Dokáže trávit večery v divadle stejně jako trpělivě radit při nákupech v buticích. Navíc se po pěti týdnech známosti ukáže, že je to džentlmen i v posteli. Jednoduše ideální chlap.
Tento vysněný muž však bohužel pracuje u policie. Je to komisař Radosław Wyrwa – specialista na tajné akce. Zuzanna je pro něj pouhou loutkou, která má posloužit jako prostředník k tomu, aby pronikl do nekalých kšeftů jejího otce. Antoni Kadziewicz totiž sice budí dojem uznávaného byznysmena, ale ve skutečnosti dováží z Ukrajiny dívky na práci ve veřejných domech. Je zadlužený a vydíraný ukrajinskými mafiány a nedokáže se z té špíny vyhrabat.

Mým dlouhodobým problémem jsou série. Mám jich rozečteno několik, a postupně se snažím je dočítat. Jenže už jich je tolik, že to začíná být náročné. Jednou z rozečtených je i série od polské autorky Pauliny Świst. První díl, Prokurátor (recenze TADY), jsem četla na začátku roku, a druhý díl jsem si nechala na vánoční pohodu.

Obálka je laděna ve stejném stylu, jako díl předchozí. Drsňácká, trochu tajemná, zobrazující dvě postavy. Líbí se mi detail s kouřem a slunce v zadní části. Grafika je fakt úžasná. Co mě trošku mrzí je, že se jedná o paperback, a proto jsem se neskutečně snažila, abych knize neponičila vazbu. S paperbacky mám prostě problém, upřednostňuji pevnou vazbu. 

Kniha nemá klasické kapitoly. Střídají se tu v krátkých úsecích ve vyprávění obě hlavní postavy, a tento styl mi neskutečně vyhovoval. Nejenže četba rychle ubíhá, ale taky na příběh máme více úhlů pohledu, a příběh je tak uvěřitelnější. Paulina Świst navíc píše neskutečně čtivě, a nezapomene zmínit ani postavy z prvního dílu.

Postavy mi na rozdíl od těch z prvního dílu příliš nesedly. Zuzanna je rozmazlená a naivní. Neskutečně mě po celou dobu čtení štvala, a až ke konci knihy jsem si na ní zvykla. Do dvojice k ní připadl Wyrwa. Pracuje u policie a jejich osud se splete kvůli případu. Toho jsem si oblíbila hned. I přes nesympatickou masku, kterou na začátku knihy nasadí, se v něm skrývá neskutečně zajímavý charakter.

Díly knih mezi sebou moc často nesrovnávám, vždycky se snažím ke knížce přistupovat s čistým štítem, bez předsudků. Tady se mi to ale moc nepovedlo, rozdíl byl propastní. Neříkám, že kniha byla špatná. To vůbec. Ale postavy mi nesedly. Hlavně Zuzanna mi otrávila celé čtení svým naivním chováním a vytáčkami.

Za mě oproti prvnímu dílu maličko propad. Příběh byl sice akční, napínavý, nechyběly momenty překvapení... Ale ty postavy! Ty mi opravdu dávaly zabrat. Paulina Świst je skvělá autorka, píše čtivě a její příběhy mají hlavu a patu. A co je ještě lepší zpráva je, že brzy vyjde další kniha!

7/10

Za knihu Komisař moc děkuji knihám Dobrovský!
Žádné komentáře:

Okomentovat