neděle 12. ledna 2020

Recenze: Alisik

Orig. název: Alisik
Autor: Hubertus Rufledt
Ilustrace: Helge Vogt
Překlad: Martin D. Antonín, Petr Jan Vinš
Vydáno: Crew

Minulý rok v prosinci se mi k recenzi dostalo několik knih. Mezi nimi byla i kompletní série Alisik, která mě zaujala hlavně obálkami, a poté anotací. Navíc, série už je dokončená, a to mi usnadní práci se sháněním dalších dílů. Moc jsem se na knihy těšila, ale po přečtení nastal problém, jak je zrecenzovat? Rozhodla jsem se tedy dát do jednoho článku všechny čtyři díly najednou. Je to trochu netradiční, oproti mým klasickým recenzím. A jak se mi knihy líbily? To se můžete dočíst dále. Série má čtyři díly: Podzim, Zima, Jaro a Smrt, v tomto pořadí jsou recenze řazeny.

Podzim 
Jmenuji se Alisik. Já vím, že to víte, protože to mám napsané na hrobě. Co vlastně jsem, nějaký upír? Jenom proto, že bydlím v hrobce a když vyjde slunce, tak zmizím? Propána, ne a ne. Kdepak? To jsou mi fóry. No ale... co teda vlastně jsem?
Jedné noci se Alisik probudí na hřbitově. Snaží se utéct, ale rychle zjistí, že ji nikdo nevidí, nikdo se jí nemůže dotknout a nikdo jí nedokáže pomoct. To proto, že Alisik je mrtvá. A co hůř, uvězněná mezi dvěma světy, mezi nebem a peklem, čekající na svůj rozsudek. Ale bude to ještě mnohem horší.

První díl série je uvítací. Autor čtenáře hází rovnou do děje, a je tak čtenářům naprostou záhadou, jak je možné, že mladá dívka jako Alisik zemřela. Při čtení se dozvídáme, jak funguje Alisikova nová hřbitovní rodina. Na začátku se mi malinko zdálo téma malinko morbidní. Ale pak jsem si na to zvykla a na konci prvního dílu už to tak nevnímala. 

Myslím, že vcelku pěkně tu jsou vystiženy pocity hlavní postavy. Můžeme se celkem snadno vžít do toho šoku, jaký Alisik musela utrpět. Alisik je v tomto díle trochu roztěkaná, ale vše vykompenzuje její nová rodina, která je velmi zábavná a mě moc bavila. Příběhově se nejedná o nijak velký posun, a Alisik se teprve rozkoukává... Za mě nejslabší díl série, ale i tak velmi povedený. 

Zima
Napínavý i romantický komiks o gotické lolitě pokračuje, přesně ve stylu Tima Burtona. Na hřbitov dopadají první sněhové vločky. A živé i mrtvé čekají další velká nebezpečí. A Alisik možná i její první velká posmrtná láska.

Anotace k tomuto díle je krátká a moc toho neprozrazuje. V tomto díle se toho ale stane spousta. Alisik už je na hřbitově jako ryba ve vodě, s jeho obyvateli funguje a naváže přátelské vztahy. A taky na scénu přichází nová postava. Jedná se o chlapce jménem Ruben. Je to zvláštní, ale dokáže s Alisik komunikovat. Nová hřbitovní rodina to nechápe.

To ale nebrání tomu, aby si ti dva k sobě našli cestu. Alisik ví od první chvíle, že jí k Rubenovi pojí zvláštní pouto. Ruben to ví taky, a tak jsme svědky postupně se rozvíjejícího milostného příběhu, který to ale nebude mít lehké, začínaje tím, že je rozděluje smrt.


Jaro
Napínavý i romantický komiks o gotické lolitě pokračuje, přesně ve stylu Tima Burtona. Mrtví se snaží zabránit zničení svých hrobů. Ale mají šanci proti stavebním strojům? A má vůbec nějakou šanci vztah Rubena a Alisik, když jeden z nich je slepý a druhá mrtvá?

Rodinku ze hřbitova trápí nový problém - jejich hřbitov stojí na místě, které je určeno pro jiné účely, a tak přichází jeho zánik. Alisik, Ruben a jejich přátelé bojují zuby nehty o to, aby si svůj domov udrželi. Alisik a Ruben odhalují své sympatie a hurá, je to vzájemné! To jsem zajásala, obě postavy mi přirostly k srdci.

Tento díl je pro mě takový zlomový. Když ho čtete tušíte, že se dostáváte do finále, ale zároveň máte ještě spoustu otázek bez odpovědí. Nechtělo se mi ho ani dočítat, už je opravdu znát, že se blíží celá série ke konci. Tenhle díl je navíc zakončen zajímavým vývojem událostí, které mi řádně zamotaly hlavu.

Smrt
Nádherně malovaný příběh o lásce a smrti (ne nutně v tomto pořadí) dobíhá svého velkolepého zakončení. Bizarní, legrační, romantický i hororový příběh vrcholí. Jak? To už si budete muset přečíst tuhle knihu.

U tohoto dílu moc anotace neprozrazuje, a nebudu nic vyzrazovat ani já. Zkazilo by Vám to překvapení. Jediné co může říct je, že konec stojí za to. Opravdu, čekala jsem spoustu věcí, ale tohle ne! Za mě naprosto perfektní ukončení celého příběhu.

Díl Smrt se mi líbil nejvíce. Nejenom obálkou, která je nejvýraznější ze všech dílů a propracovaná, ale z hlediska ukončení. Zároveň se dozvídáme více o hlavních postavách a světě mrtvých. A není podle mě lepší ukončení než takové, které odpoví na všechny otázky a vnese světlo do veškerých nejasností.


Jsem moc ráda, že jsem se do série pustila. Na začátku mě trochu vyděsilo celé téma, ale pak jsem si zvykla a byla jsem příjemně překvapená. Velkým plusem jsou rozhodně kresby. Krásné, kde se nešetří barvami a zároveň neuvěřitelně roztomilé. Celá série Alisik je propracovaná do sebemenších detailů, jak po stránce příběhu, tak i po stránce ilustrací.

10/10

Za všechny čtyři knihy série Alisik moc děkuji vydavatelství Crew.
1 komentář:

  1. Můj manžel tento komiks miluje :)

    On tedy komiksy obecně miluje a sbírá, díky němu jsme se dostala ke krásným kouskům :)

    Asi se pustím i do téhle, když to tak vidím :)

    OdpovědětVymazat