pondělí 30. prosince 2019

Recenze: Lvářka

Autor: Tereza Janišová
Vydáno: Lirego, 2019
Počet stran: 254


Oba žijí ve stověžatém městě, každý v jiném století. On v jednadvacátém, ona v šestnáctém. A jedné letní noci se potkají na pražském vrchu Petříně. Když je totiž Všehomír ve správném rozpoložení, dá se skrz oheň cestovat napříč labyrintem času…

Příběh architekta Josefa a bylinkářky Vavřínky vás zavede do prostředí současné a rudolfínské Prahy. Setkáte se v něm se střípky tajemných pražských legend i některými známými postavami našich dějin, které jsou ale představeny v o něco méně známém světle.


Na instagramu se mi před měsícem ozvala Tereza Janišová, s žádostí o recenzi na svou knihu. Jsem moc ráda, když se mi ozve sám autor a chce můj názor na svou knihu. Je to trochu jiná spolupráce, a já si jí moc cením. Nad knihou jsem přemýšlela jen chvilinku. Suprová anotace, která ve mně probudila zvědavost. A ta obálka?

Ta je neskutečná. Už jen na obrázku je krásná, ale v reálu, když na mě vykoukla z balíčku je ještě hezčí. Krásně barevná, poutající pozornost. Ve stejném duchu, jenže černobílé jsou v knize přidány ilustrace od Barbory Kyškové. Jsou kouzelné, u každé jsem se musela na chviličku zastavit a více ji prozkoumat. Ilustrace jen dokreslily nádherný příběh, který se pohybuje mezi starodávnou Prahou a Prahou, jak ji známe dnes.

Právě proto, že se příběh odehrává v Praze, o to lépe se mi kniha četla, a vše jsem si dokázala lépe představit. V Praze se pohybuji skoro každý den, a už strašně dlouho jsem nečetla nic z jejího prostředí. Kniha je rozdělena na spíše delší kapitoly, ale má velká písmena, takže čtení rychle ubíhá. Navíc Vás při četbě doprovázejí krásné ilustrace, o kterých jsem již psala.

Byla jsem zvědavá, jak chce autorka propojit rudolfínskou dobu a dnešní svět. Ale překvapivě se jí to povedlo, a to hlavně díky postavám. Na jedné straně Vavřínka, která je z roku 1584, a Josef, který žije v jednadvacátém století. Vavřínku zajímají léčivé byliny, je chytrá, a svým nadáním na sebe přitahuje nechtěné problémy. Josef je architekt, který miluje svou práci. Jejich cesty se střetnou, a dobrodružství začíná.

České autory čtu jen občas. Jde o to, že mi přijde, že se většina snaží napodobin něco ze zahraničí. Tereza Janišová ale stvořila překrásný příběh, a ještě ke všemu ho zasadila do našeho hlavního města Prahy. Měla jsem od knihy jistá očekávání, ale ve výsledku? Dalece je překonala.

Lvářka je moc pěkný příběh, ve kterém autorka úspěšně pracuje s dvěma časovými rovinami. Postavy jsou příjemné, mají zajímavé povahy a schopnosti. Nechybí přímá řeč, překvapení... A ještě vše dokreslují ty překrásné ilustrace! Já jsem opravdu nadšená, jedna z nejhezčích knih o Praze.

10/10

Žádné komentáře:

Okomentovat