úterý 5. listopadu 2019

Recenze: Zdar jak sviňa

Autor: Honza Žanek Hlaváček
Vydáno: Jota, 2019
Počet stran: 272

Jak muži smýšlí o ženách? Práce, peníze, zábava a manželství optikou běžného Brňáka. Brno versus zbytek světa.
První výkladová frazeologie brněnského hantecu překrásně zpracovaná ve stylu Word Art Print. U slovních spojení autor vysvětluje původ jejich vzniku a neopomene uvést ani praktické užití těchto výrazů ve větách. Některé obraty jste mohli slyšet v pořadu Brněnský hantec na Rádiu Krokodýl, ale drtivá většina témat z této publikace nemohla být vzhledem k pikantnímu obsahu vůbec odvysílána. Třešničkou na pomyslném dortu této frazeologie jsou odpovědi z anket v ulicích Brna. Na nich je mnohokrát patrné, že muži jsou opravdu z Marsu a ženy z Venuše.
Publikace je určena nejen brněnským patriotům, ale i těm, kteří se Brno teprve chystají navštívit. Především pozitivně naladěným se smyslem pro humor.Hlavní důvod, proč jsem se do Zdar jak sviňa pustila, byla zvědavost. Dlouho jsem nečetla knížku od českého autora, a tak proč ne? Knihu jsem objevila v recenzním konkurzu od nakladatelství Jota, a okamžitě jsem věděla, že se do ní chci pustit. Na první pohled je moc pěkná, Brno mám ráda a Hantec je prostě super!

Co se mi na knize líbí, je grafická úprava. A taky, kombinace barev na obálce je naprosto skvělá, černá s bílou a červenou nikdy nemůže dopadnout zle. Další super prvkem je nápis HANTEC na ořízce knihy, a to je vždycky skvělý doplněk. Grafika je ale vymazlená i vevnitř, nechybí vtipné obrázky a přehlednost.

Kniha obsahuje spoustu sousloví, které se v Brně používají. Každá strana obsahuje jedno slovní spojení, pod ním je výsledek ankety v Brně, autorovo přiblížení slov a nakonec skutečný význam. Co je vtipné je, že ani skuteční obyvatelé Brna občas neví co v hantecu nějaké sousloví znamená, a proto z toho vycházely dost zábavné výsledky.

Na konci knihy je slovníček jednotlivých slov, seřazených podle abecedy. To mi při čtení občas opravdu pomohlo. Další věcí je, že vše je podáno tak aby se čtenář co nejvíce bavil, a při čtení se nenudil. Tomu dost pomáhají i již zmíněná malůvky, prupovídky a další doplňky. 

Zdar jak sviňa bez těchto hlášek v Brně nepřežiješ, je parádní kniha, kterou je radost mít v knihovně. Vytáhla mě za špatné nálady, a posílila jen moje vědomí, že v Brně bych jednou chtěla bydlet. Zapamatovala jsem si z knihy několik slov, ale jestli někdo v hantecu opravdu plynule mluvit... tak klobouk dolů.

Kniha je moc pěkná. Pro pobavení, pro zlepšení nálady, nebo jako dárek je naprosto ideální. Jsem moc ráda, že se ke mně recenzní výtisk dostal, protože mít takovou knihu v knihovně rozhodně není na škodu. Mé hodnocení je vysoké, kniha si to zaslouží. I na pohled a první prolistování Vás naprosto okouzlí.

10/10

Za recenzní výtisk knihy Zdar jak sviňa moc děkuji nakladatelství Jota.2 komentáře:

  1. Knihu si pořídím už jen z toho důvodu, že jsem tam chodila na vysokou a mnohdy jsem se musela smát tomu, jak oni nerozumí mně a já jim :D

    OdpovědětVymazat
  2. Tak spousta výrazů se léta drží a brňáci jim rozumí.Ale ty "umělotiny"-např."Merchny"-(z něm.Märchen-pohádky)-pochybuji,že že se u mládeže ujmou,co mají problém s Y/i.To je ovšem pouze můj názor -vyrůstal jsem a kámošil s hochy na Radlasu! a ten "novohantec"-mě nějak nepasuje-je to podle mě umělotina -převážně z němčiny.Ale pokud se tím někdo žíví-budiž mu to přáno.J.S

    OdpovědětVymazat