pondělí 14. října 2019

Recenze: Poslední velký den

Orig. název: Photos of you
Autor: Tammy Robinsonová
Překlad: Ivana Svobodová
Vydáno: Cosmopolis, 2019
Počet stran: 328

Ava Greenová má před sebou posledních pár měsíců života, ačkoliv jí ještě nebylo třicet. V den svých 28. narozenin se dozví zprávu, kterou nechce slyšet nikdo z nás – že smrt je blízko. Rakovina, o níž si myslela, že ji před třemi roky překonala, je zpět. Tentokrát ale v konečné, nevyléčitelné podobě. Po počátečním šoku se Ava rozhodne nemarnit ani minutu z těch, co jí zbývají. O jedné věci sní už od doby, kdy byla malou holčičkou – vdát se.
Její přátelé a rodina napnou síly a rozhodnou se, že jí uspořádají svatbu snů. Její poslední velký den, oslavu života. Velkolepé přípravy začínají. Jejím příběhem, příběhem ženy, která umírá a chce si splnit jednoduchý sen, začíná žít celá země a všichni se spojí, aby její poslední velký den byl nezapomenutelný. Během reportáží pro ženský časopis, který celou cestu ke svatbě dokumentuje, se seznámí s fotografem Jamesem. A najednou oba objeví bolestnou pravdu – totiž, že nikdy není pozdě potkat životní lásku.

Nakladatelství Cosmopolis poslední dobou vydává jednu pecku za druhou. Popravdě nevím, co letošní podzim číst dříve. Naposledy mě od nich okouzlila Cesta na sever (recenze TADY). Další kniha, která mi přišla k recenzi byla právě Poslední velký den, na kterou jsem se těšila, jak podle anotace, tak podle obálky.

Jak jsem se již zmínila, k přečtení mě namotivovala nejvíce anotace, ze které na mě přímo křičel úžasný příběh. A pak jsem uviděla obálku, a zamilovala se. V reálu je snad ještě hezčí, než v horním náhledu. Už několikrát, když jsem byla v knihkupectví mě praštila do očí, a věřím, že nejsem sama, kdo to takhle má. Opravdu neskutečně povedená a vymazlená podoba knihy.

Anotace slibuje romantický příběh, který ale není tak jednoduchý. Čtenář je do kruté reality vhozen od první strany, a tak prožívá příběh s hlavní hrdinkou hned od začátku. Tammy Robinsonová navíc píše čtivě, kniha je rozdělena na relativně krátké kapitoly... Prostě není šance se do knihy neponořit a nezačíst se.

Ava Greenová je jako hlavní postava popsána velmi pečlivě, a představit si jí není žádný problém. Už od prvního setkání jsem s ní začala sympatizovat, a bála se o její osud. Ava je normální dívka s obrovským snem, ale rozdíl je ten, že na jeho vyplnění nemá tolik času, jako my ostatní. Musí jednat rychle, a je obdivuhodné, jak se popere se zbytkem času, který jí zbývá.

Konečně kniha, která není nijak přikrášlená, a ukazuje i stinné stránky života. Nebudu lhát, Poslední velký den jsem přečetla za méně než 48 hodin, a po dočtení jsem byla dost... rozložená. Seděla jsem, bulela a snažila se sebrat. Nepamatuji si, jaká knížka mě naposledy byla schopná tak zmást a přivodit tolik emocí, v průběhu jejího čtení.

Poslední velký den byla nádherná kniha. Neskutečně pěkně napsaná, vykreslená do detailů, se sympatickými postavami. Autorka mi postupně lámala srdce, až se jí to povedlo úplně. Její překrásný a zároveň tragický příběh si budu pamatovat ještě opravdu hodně dlouho.

10/10

Za zaslání knihy Poslední velký den moc děkuji nakladatelství Cosmopolis!
1 komentář:

  1. Autorka píše opravdu poutavě, její knihy jsou jedna radost. A témata, jaká si vybírá, nejsou ledajaká. Já z téhle měla trošku obavy, ale ihned mě vtáhla a na konci knihy mi také ukápla slza. Jsem zvědavá na další její počin :)

    OdpovědětVymazat