středa 16. října 2019

Recenze: Arabella z Marsu

Orig. název: Arabella of Mars
Autor: David D. Levine
Překlad: Barbora Hahnová
Vydáno: Omega, 2019
Počet stran: 400

Od doby, kdy Newton pozoroval bublinu, která stoupala z jeho vany, lidstvo objevuje hvězdy. Když král William III. pověřil kapitána Williama Kidda, aby na konci sedmnáctého století uskutečnil první expedici na Mars, ukázalo se, že vesmírné mise jsou proveditelné, ale i velmi výnosné.
Nyní, o jedno století později, funguje na Marsu prosperující britská kolonie.
Je domovem Arabelly Ashby, mladé ženy, která je v místních drsných podmínkách maximálně spokojená. Ale správná anglická dáma se chová jinak: netráví čas s otcem na stavbě složitých automatických strojů, ani nešmíruje svého bratra a marťanskou chůvu. A tohle chce její matka okamžitě napravit – plánuje ji přemístit do exotického světa, který Arabella nikdy neviděla: do Londýna v jakési Anglii.
Nicméně když nečekané události ohrožují její domov na Marsu, Arabella se rozhodne, že udělat správnou věc je mnohem důležitější než chování podle šablony. Přestrojí se za chlapce a připojí se k posádce Diany, lodi, která patří Mars Trading Company. Na palubě se setkává s tajemným kapitánem, kterého hned zaujme její krása i talent.

Jsem neskutečně vděčná za spolupráci s knihami Dobrovský. Nejeńže se o své recenzenty úžasně starají, pravidelně nás zásobují novinkami... ale ještě nás zvou na Bookstormingy. Byla jsem zatím na dvou takových akcích, podzimní jsem nestihla, a našla jsem jednu jedinou nevýhodu. Vždycky odtamtud odcházím s tolika typy na knihy, že to ani není možné!

Arabellu z Marsu jsem vlastně ani nechtěla číst. Když kniha byla představována, říkala jsem si, co je to za šílenou šílenost. Ale po čase, když jsem viděla nějaké ty nadšené recenze, nemohla jsem si pomoct, a při první příležitosti jsem se knihy ujala. Obálka se mi fakt líbí, a v anotaci psali něco o Anglii... Tak proč ne, na to já slyším!

No, co budu povídat, po několika stránkách jsem se chytala za hlavu. Styl psaní byl sice neskutečně čtivý, ale téma příběhu. Trpěla jsem. Totálně nereálné, moc věcí zmotaných dohromady. Nadávala jsem si, že jsem se do Arabelly z Marsu pustila. Ale jsem poctivec, knížku prostě přečtu, ještě když jí mám k recenzi, tak to platí dvojnásob. Pak se stal ale zázrak a já se začetla.

Jedním z důvodů, proč mi kniha na konec sedla byla i hlavní hrdinka. Teda spíš vývoj, kterým si postava prošla. Ze začátku jsem jí nemohla ani cítit, ale postupně se Arabella začala projevovat jako správná postava. Není to žádná tuctovka, myslí hlavou a při dobrodružství, na kterém má zachránit svojí rodinu, ukáže své kvality.

Už dlouho se mi nestalo, aby mě kniha takhle šíleně překvapila. Nějaké ty wow momenty se vždycky hodí, ale tahle kniha byla celá wow. A ještě lepší je, že se jedná o první díl v sérii. Nevím kam dál chce sérii autor hnát, ale rozhodně mu fandím a jsem moc zvědavá!

Konec dobrý, všechno dobré. Na to, jak jsem byla z Arabelly z Marsu zničená, nerozhodná jsem teď opravdu nadšená. A co se týče konce... byl možná malinko předvídatelný (já tušila jak to dopadne zhruba od poloviny knížky) ale není to tak nutné pro každého. I tak jsem příjemně překvapená, a těším se na pokračování!

8/10

Za knihu Arabella z Marsu moc děkuji knihám Dobrovský!


Žádné komentáře:

Okomentovat