středa 25. září 2019

Recenze: Zero - Oni to vědí

Orig. název: Zero
Autor: Marc Elsberg
Překlad: Jana Kellnerová
Vydáno: Omega, 2018
Počet stran: 487

Londýn. Při honičce je zastřelen mladý chlapec. Novinářka Cynthia Bonsantová pátrá po příčině jeho smrti a dostává se na stopu proslulé internetová platformy Freemee. Tato síť shromažďuje a analyzuje data - a milionům uživatelů slibuje lepší život a úspěch. Pouze jeden člověk před Freemee varuje: ZERO – nejhledanější internetový aktivista na světě. Jak se Cynthia začíná blížit pravdě, stává se sama kořistí. Ale ve světě smartphonů a kamer na každém je velmi těžké se skrýt...

Jsou to dva roky, co se ke mně dostal recenzní výtisk knihy Blackout, prvotiny Marca Elsberga. Byl to recenzní výtisk, objevovaly se tam chyby, vazba byla měkká a brzy se zničila.. pro mě prostě obrovský problém. Pamatuju si, jak jsem se nemohla začíst, ale povedlo se mi to... sice až ke konci, ale povedlo. A pak se objevila nová šance, a to v podobě knihy Zero. 

Ke knize jsem přistupovala s respektem. Obálka se mi neskutečně líbila, je jednoduchá, ale výstižná. A to byl jeden z důvodů, proč jsem se do knihy pustila. Tentokrát se mi ale do ruky dostala finální verze, bez chyb a v pevných deskách. Byla jsem zvědavá, ale i tak jsem měla jisté obavy. Blackout mi opravdu moc nesedl.

Kniha je rozdělena po dnech na dlouhé kapitoly. Jsem čtenář, kterému vyhovují spíše kratší úseky se spoustou přímé řeči. Tady se přímá řeč sice také objeví, ale ne v tak velkém množství. Bylo to pro mě ze začátku velké utrpení, to nemusím víc rozpitvávat. Snažila jsem se nevynechávat odstavce, když se tam objevila nějaká ta technická část. 

Hlavních postav je tu několik. Pro příběh je ale opravdu důležitá jen jedna - Cyn Bonsantová. Cyn je obyčejnou novinářkou v Londýně. Nerozumí technice, sama vychovává náctiletou dceru Violu a jak se může čekat, připlete se do nebezpečí. Postupně odhaluje tajemství mocné organizace a čelí nástrahám, které se na ní valí jako lavina.

Ve srovnání s Blackoutem, Zero bylo lepší. Bylo čtivější, a to nejenom díky méně postavám, které nebylo těžké si zapamatovat, ale hlavně díky příběhu, který byl komplikovaný, ale všechno do sebe dokonale zapadalo. Trošičku mi kniha připomínala jiný příběh, Zrcátko, byly tu podobné prvky.

Za mě má Zero rozhodně plný počet bodů. Začetla jsem se po několika málo stránkách, a nadšení mi vydrželo až do konce. Velké plus pro mě je i přidání seznamu postav a vysvětlení některých pojmů na konci knihy. Moc mi to ve čtení pomohlo. Zkrátka je Zero neskutečná kniha, u které jsem moc ráda, že jsem jí dala šanci. 

10/10

Za zaslání knihy Zero k recenzi moc děkuji knihám Dobrovský


1 komentář:

  1. Pěkná recenze. :) Nevím ale, jestli by to byla přímo kniha pro mě... :)

    OdpovědětVymazat