středa 25. září 2019

Recenze: Tajemství Nágů (#2 Šiva)

Orig. název: The Secret of the Nagas
Autor: Amish Tripathi
Překlad: Krystýna Greňová
Vydáno: Omega, 2019
Počet stran: 408

Dnes je bohem. Před 4000 lety byl pouhým člověkem. Krvelačný válečník z kmene Naga zabil jeho přítele Brahaspatiho a teď je na stopě jeho ženě Sati. Řeč je o Šivovi, jenž přišel z Tibetu a kterému je přisuzována síla zničit veškeré zlo. Nezastaví se, dokud nevypátrá svého démonického nepřítele a nepomstí se. Pátrání jej zavede až k Nagům, hadímu lidu, kde se přesvědčuje o tom, že zlo je zde skutečně všudypřítomné. Království pomalu umírá a korunní princ je zavražděn. Šivovi vlastní průvodci jej zrazují a podvolují se temné straně. Šiva je však odhodlán dopátrat se pravdy, a to i přesto, že země plná smrtících tajemství před něj neustále klade různé překážky.

Rozečtených sérií mám několik, a neustále přibývají. Nejhorší je to snad ale s těmi, kterým mají další díly teprve vyjít. Je to neskutečné utrpení, když dočtete knížku a narazíte na otevřený konec, pokračování v nedohlednu. A to pro mě už rok znamenala kniha Nesmrtelní z Meluhy. V létě se ke mně dostalo Tajemství Nágů... Konečně!

Obálka je laděna do podobného duchu jako díl předchozí. Orientální prvky a božstvo. Není to obálka, po které bych v obchodě skočila a musela si jí za každou cenu odnést domů. Ale několik lidí v mém okolí zaujala. Já si tuto sérii vybrala hlavně kvůli anotaci. I ta mě právě přinutila ke čtení dalšího dílu, Tajemství Nágů.

Kniha je rozdělena na 23 kapitol, a vzadu v knize je možné najít slovníček pojmů, který se občas opravdu hodí. Hlavně, když je celá kniha plná cizích slov. Další věcí, která pro mě byla těžká, bylo vpravení se do příběhu. Nepamatovala jsem si některé souvislosti z prvního dílu, a tak mi to dalo chvilku zabrat.

Hlavní postavou je Šiva, (u kterého jsem neskutečně moc ráda že má jednoduché jméno) řeší nové problémy, obklopují ho další nebezpečí... zkrátka má plné ruce práce. Do toho se mu narodí syn, a ten teprve vše obrátí vzhůru nohama. Tento díl není přelomový jen pro Šivu, ale i pro Satí, jeho ženu. V jejím životě se totiž objeví spousta novinek, a zvládnout je pro ní nebude tak jednoduché...

První díl byl srovnáván s Tolkienovou tvorbou... to jsem zavrhla. Říkala jsem si, jestli tomu nebude tak u druhého dílu, ale ani náhodou. Dost by mě zajímalo kdo, a jak tenhle názor vzal. Nevidím tu žádné podobnosti. Tak jsem buď slepá, nebo nevím :-D

Pamatuji si, že první díl mě trochu potrápil. Četla jsem ho strašně dlouho, zasekávala se na každém jméně a dost často se ztrácela v ději. Dvojka byla jiná. Už jsem věděla do čeho jdu, jména jsem si jakž takž pamatovala, a celkově se mi zdá, že příběh plynul rychleji, pochopitelněji. Na plný počet to není, ale třeba překvapí poslední díl.

8/10

Za zaslání recenzního výtisku Tajemství Nágů moc děkuji knihám Dobrovský.

Žádné komentáře:

Okomentovat