neděle 28. července 2019

Recenze: Pac & Pussy

Autor: Albrecht Smuten
Vydáno: Nakladatelství Epocha, 2019
Počet stran: 88

Víte, co je to Pussy? Teda Pac a Pussy? Pokud ne, pak vězte, že jde o dvě kočky z Facebooku, kde udělaly kariéru jako sarkastické existencialistické mrchy, které máte chuť umazlit k smrti. Úderné, nestydatě zábavné, ale zároveň vypovídající o podstatě života, vesmíru a smyslu existence misky na kočičí žrádlo. Poprvé na papíře a s hromadou bonusů, které se na Facebooku neobjevily a nikdy ani neobjeví. Knihu můžete navíc využít jako podestýlku pro křečka, ubalit si z ní cigarety nebo ji dát na hraní kočkám.

Už před časem jsem na facebooku zaregistrovala jednoduché kresbičky dvou koček, Pac a Pussy.  V půlce června se naskytla šance zrecenzovat samotnou knížku komiksů, a já se jí nadšeně chopila. Nikdy jsem komiks nerecenzovala, takže jsem to vzala jako výzvu. 

Není to žádné čtení na dlouhou dobu, k přečtení 88 stran vám stačí hodinka času. Je to malá, útlá knížečka, s povedenou obálkou, která ač je jednoduchá, pozornost přitáhne. V tomto případě mi nevadila ani měkká vazba. Už jenom první rozhovor koček na obálce čtenáře přivádí na myšlenku svérázného humoru, kterým je napěchována celá kniha.

Průvodci jsou dvě kočky, Pac a Pussy. Jsou to dvě výtečnice, nebojí se útočit na slabá místa, jejich humor je drsný, místy vulgární ale naprosto perfektní, když potřebujete upustit páru a jen se bavit. Některé situace jsou vtipnější než jiné, ale tak je tomu vždycky. Nenarazila jsem snad na stránku, u které bych protočila oči. 

Komiks je velmi jednoduchý. Už jen kočky na titulní stránce obálky o tom vypovídají. V té pozici, v jaké je vidíte, jsou po většinu komiksu. Jsem tam se objeví okénko, kde změní pozice, výrazy, ale je to opravdu výjimečné. To vypovídá o tom. že autor spíše spoléhá na jazykovou stránku vtipu, než na grafickou podobu. Když už ale kočky změní své pozice, tak to stojí za to. 

Kočky si neberou servítky. Diskutují mezi sebou o náboženství, ničí si vzájemně své sny, řeší kočičí problémy a všemožně se popichují. Co je mi sympatické je, že autor vždy dokázal poznat, kde je hranice, a za tu už nešel. Je to sranda od začátku až do konce.

Jak jsem se již zmínila na začátku recenze, komiksy nejdříve vycházely elektronicky, pomocí sociálních sítí, a až poté jako samotná kniha. Nevím jak se k tomu stavět, je to momentální fenomén... jen mi přijde trochu škoda vyzrazovat obsah knihy.. Jak se k tomu stavíte Vy?

Občas nějaké to lehčí čtení neuškodí, a komiksy už vůbec ne. Je to druh četby, který jsem vyhledávala dříve, a při každém komiksu, který čtu teď, mi dochází, jak málo je čtu. Pac & Pussy nebyla výjimkou, a jen mě utvrdila v tom, že bych se ke komiksům chtěla vracet častěji. Byla to vtipná jízda, se spoustou záchvatů smíchu.

9/10

Moc děkuji nakladatelství Epocha za poskytnutí Pac & Pussy k recenzi, knihu si můžete zakoupit ZDE.


1 komentář:

  1. Komiksy běžně nečtu, ale tenhle kočičíč... po tom bych sáhla hned.:)

    OdpovědětVymazat