úterý 1. srpna 2017

Recenze: Griša


Autor: Leigh Bardugo
Originální název: Shadow and Bone
Grafická obálka: Kamila Flonarová
nakladatelství: Fragment
Rok vydání (ČR): 2017
Počet stran: 312Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky...

Alina nikdy v ničem nevynikala. O to více je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích vyjímečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou - členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků.


Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíži jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam,
kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty ...

...

Musím říct, že mě knížka ze začátku moc nebavila. Zvlášť mi přišlo zvláštní, že kapitola "Předtím" je psána v er-formě, ale další už jsou z pohledu Aliny (ich-forma). Ale když jsem se dostala přes začátek, tak to bylo docela zajímavé. Některé věci mi zprvu nedávaly moc smysl, třeba, jak to, že Alina nebyla odvedena už dříve, když prý tyhle schopnosti má člověk od mala, ale později se to všechno vysvětlilo a do sebe zapadlo. 

Při čtení kniha neustále skákala mezi 3* - 4*, avšak po dočtení jsem nevěděla jestli 4* nebo 5*. Nakonec jsem téhle knize udělila krásných 4,5*/5*.

Kat

Žádné komentáře:

Okomentovat