středa 24. října 2018

Otevíračka #32


Krásný den, knihomolové!

Po delší době mi přišel nový balíček s knihou k recenzi. Tentokrát pochází z nakladatelství Jota, se kterou je ta spolupráce teprve... dalo by se říct, v plenkách. Od Joty jsem letos měla už jednu knihu, a to román Život zn. Hygge. Jeho recenzi si můžete přečíst TADY. Ale zpátky k dnešní knize. Na možnost recenzování jsem narazila na facebooku, a jako knihomol co nemá co číst jsem po ní skočila. Má nádhernou obálku, anotaci.... Pojďme se na ni podívat!


Anotace:
Román Mary Sharrattové nás seznamuje s dospíváním a zráním Almy Mahler Schindlerové. Krásná, inteligentní a hudebně nadaná Alma cítí s koncem 19. století nové příležitosti pro ženy, vymaňující se z rolí manželek a budující vlastní kariéru. Sen studovat na prestižní konzervatoři však zmaří Almini rodiče, rozhodnutí dceru zajistit vhodným sňatkem. Má však povoleno soukromé studium hudby u mladého skladatele Zemlinského, do nějž se zamiluje. Rodiče jí vztah rozmluví – Zemlinsky je příliš chudý.
Alma se vzápětí seznamuje s téměř o 20 let starším skladatelem, dirigentem a ředitelem Vídeňské opery Gustavem Mahlerem. Osudová vášeň vzplane jako požár a dá vzniknout manželství, plnému extatických vrcholů i pádů na samotné dno. Žárlivý manžel nechce, aby Alma rozvíjela své nadání.
V kulisách secese a na pozadí Mahlerovy hudby vidíme přerod Almy z mladé dívky s růžovými sny v dospělou třicetiletou ženu, kterou osud příliš nešetří. V Almině hledání pravdy nechybí ani erotické touhy a náraz na hluboce zakořeněné sexuální předsudky tehdejší společnosti. Alma se nevyhýbá bolestnému, ale zároveň mystickému líčení prožitku porodů i hlubokému zoufalství ze smrti vlastního dítěte a několika potratů. Smutky a vášně, živočišnost i transcendence – to vše tvoří extázi života, kterou Alma, navzdory manželově zákazu, hodlá zhudebnit ve svých skladbách.

Žádné komentáře:

Okomentovat