úterý 29. května 2018

Maturita... Formalita?

Krásný den, knihomolové!
Letos mě, stejně jako několik lidí z řad bookstagramerů (hurá za tuhle komunitu, byla to obrovská podpora ♥) čekala maturita, a proto se blog a posléze i instagram tak zasekl. Neskutečně mě to štvalo... A o to víc mě překvapilo, jak mi chyběla četba knih. Zhruba od půlky dubna jsem nic nečetla, ale když mi týden před maturitou začaly cvakat nervy, po knize jsem sáhla a pár stránek přečetla. Díky tomu jsem byla schopná se učit dál, neskutečně mi to pomohlo! Měli jste někdy absťák kvůli knihám?Už minulý rok, někdy v červnu jsem se rozhodla, že nechci maturovat z angličtiny ani z matematiky. Na obojí jsem naprosto levá, a tak mi zbývala jediná možnost. Ruština. A proč si jí nedat rovnou dvakrát, jako školní i státní verzi? A když o tom teď přemýšlím, celkem mě to zachránilo. Čtyři různé předměty bych nezvládla. Pak tu byla ještě školní maturita ze zeměpisu, o které jsem měla rozhodnuto už od prváku. a potom samozřejmě státní čeština, která je povinná.

Z čeho jsem měla úplně největší hrůzu byla písemná část. Šla jsem už neskutečně vyklepaná na sloh z češtiny... ale po měsíci to přišlo znovu. Týden před písemnou ruštinou, a didakťácích z ruštiny a češtiny jsem byla jako na trní. Dělala jsem si různé testy... ale tady moc příprava nepomůže, opravdu závisí na tom, co Vám do testů dají. A právě proto jsem se vrhla na azbuku. Pořád jsem četla texty v ruštině a některé i přepisovala. Kdo se učíte rusky, víte, že největším problémem je právě ruské písmo. Přišel den D a já seděla ve třídě, a byla účastníkem ruské párty, jak to nazvala profesorka co nás hlídala. Z obou tříd jsme z ní maturovaly totiž jen dvě. Bylo to strašný, ale nakonec jsem to vcelku zvládla.


Po čtrnácti dnech přišla na řadu povídací část, moje noční můra. Nesnáším, ale opravdu nesnáším mluvit před lidmi. Můj koktací způsob vyjadřování... je to děs. Kdybych mluvila v normálu tak je to v klidu, ale nervy pracovaly a já řekla 53x slovo vlastně. Hned při první zkoušce! Třídní mi to čárkovala. A na konci mi řekla, že jsem tím udělala nový rekord! Woohoo!


Nakonec ta druhá mluvená zkouška byla lepší. Připouštěla jsem si jen přítomnost zkoušejícího a ostatní lidi v místnosti prostě ignorovala. A pak jsem jen mluvila a mluvila. Pokud máte normální učitele a neštvali jste je, jste na dobré cestě maturitu udělat. Já byla taková ta šedá myš a vcelku hladce jsem se přes maturitu dostala. Závisí i na štěstí při losování otázek. Kdybych si třeba v ruštině nevytáhla Moskvu a místo toho třeba ekologii, je to v háji a jdu zářit v září.


Pokud Vás maturita teprve čeká... pokud jste na to nedlabali, jste v klidu... a stejně se budete učit týden před ní! Stejně jako já. A nebo den před zkouškou, kdy si uvědomíte, že jste sice četli knihy, ale o autorovi víte úplný nic. Ale věřte mi, dá se to zvládnout!

Žádné komentáře:

Okomentovat