pátek 26. února 2016

Na co Alice zapomněla

Název: Na co Alice zapomněla
Orig. název: What Alice forgot
Autor: Liane Moriarty
Vydáno: Ikar, 2015
Překlad: Šárka KadlecováMoje recenze: 
Moc jsem se těšila, až si tuhle knížku přečtu, v knihovně byla zarezervovaná snad celou věčnost. Nechtělo se mi jí kupovat, ze všech stran se ke mně dostávaly kladné, ale i záporné ohlasy. Nakonec jsem se ale dočkala, zašla do knihovny a pustila se do čtení. Za dva dny jsem jí už nesla nazpátek.

Nedokázala jsem se od děje odtrhnout. Autorčin styl psaní je rozhodně chytlavý a nenásilný. Nechala jsem se vtáhnou do děje, dokonce i ve škole jsem přemýšlela jak to dopadne. Alici bych měla přečtenou i rychleji, ale to bych musela číst i ve škole, a nemohla bych ani spát. Prostě jsem jí přečetla jedním dechem. Celou knížku oživují dopisy, které píše Elizabeth svému psychologovi, a útržky z blogu který píše Frannie. Žabomyší války mezi Frannie a panem X jsou prostě super, moc jsem se u nich nasmála.

Dokážete si představit, že Vám zmizí deset let vzpomínek? Přemýšlela jsem o co bych přišla... myslela bych že ještě chodím na základku místo střední, nepoznávala bych své současné kamarády, můj strach z výšek by byl zpátky, ani bych nepoznala osobu která mi je inspirací a díky které se snažím každý den prožít na 110%. Je toho víc, ale to teď není podstatné. Prostě by všechny Vaše vzpomínky zmizely. Kdybych se vrátila do roku 2006, asi by moje ''staré já'' zalezlo do postele, a nevylezlo dokud by se zase všechno nevrátilo do normálu. Moje ''současné já'' by šlo a asi se na všechno ptalo. Když se nad tím zamyslím, jaká jsem teď, a jaká jsem byla před deseti lety, trochu mě mrazí. Ale zpátky ke knížce.

Alice to měla o dost těžší, nechtěla bych být v její kůži. Místo 29 let jí je 39, na krku má tři děti o kterých všichni říkají že jsou její, rozvádí se s mužem kterého miluje, a její dokonalá sestra je nešťastná. Alicin život všichni její ''známí'' označují za aktivní a vytížený - chodí do posilovny, stará se o své děti, má osobního trenéra, a vede ve škole sdružení matek. Její současný život je naprostým opakem toho starého.

Alici si prostě musíte zamilovat, myslím tu mladší a bláznivější verzi, ne tu vytíženou. Nick jí pořád miluje i když se s Alicí rozvádí, ale má konkurenci - Dominicka. Dominick má k Alici blízko díky škole, kde dělá ředitele a ona vede sdružení matek. Myslí to s ní vážně, ale ona si ho nepamatuje. Dalším oříškem je Elizabeth, sestra Alice. Elizabeth je neplodná, a zkouší různé možnosti aby se mohla stát milující matkou. Právě kvůli tomu se za 10 let tolik změnila, a chová se tak jak se chová.

Konec příběhu je přesně takový jaký má být - Alice se rozhodovala srdcem, a tak je to nejlepší.

Kniha rozhodně předčí očekávání každého kdo si jí přečte. Mě osobně moc příjemně překvapila, a určitě si ji někdy přečtu znovu. Jestli ještě nevíte jestli si jí máte obstarat a přečíst- neváhejte a jděte do toho :)


              Dávám 10/10 ! :)Žádné komentáře:

Okomentovat